Medikal İstatistik ve Araştırma Atölyesi – 3. ve 4. Modül

Değerli Üyelerimiz,

Okul Başkanlığını Doç.Dr. A. Betül Büyüktiryaki’nin üstlendiği atölyemizin, 3. ve 4. modülleri 15-16 Aralık 2018’de yapılacaktır.

Yoğun talep nedeni ile tekrarı düzenlenmesi düşünülen atölyemizin tüm katılımcılar için faydalı olacağı düşüncesindeyiz.

Tüm üyelerimize çalışmalarında başarılar dileriz.

Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji

Derneği Yönetim Kurulu adına

Prof.Dr Bülent E. Şekerel

Bu toplantı “Numil A.Ş ve ALK ” ilaç sanayinin eğitime koşulsuz destekleri ile düzenlenmektedir.

MODÜL 3 – BİLİMSEL YAYIN HAZIRLAMA ESASLARI

Saat Konu Konuşmacı
08:30 Bilimsel yayın tiplerinin gözden geçirilmesi Oktay Özdemir
08:45 Makale hazırlamaya genel bakış (kimler yazar olabilir? Makaleyi hangi dergiye göndermeli? vb)
09:00 Makalenin ‘Giriş’ bölümü
09:15 Makalenin ‘Gereç ve Yöntemler’ bölümü – I (farklı araştırma tasarımları) Bülent E. Şekerel
09:30 Makalenin ‘Gereç ve Yöntemler’ bölümü – II (randomizasyon ve maskeleme)
09:45 Makalenin ‘Bulgular’ bölümü – I (rakamların ve yüzdelerin sunulması) A. Betül Büyüktiryaki
10:00 Makalenin ‘Bulgular’ bölümü – II (tablolar)
10:30 Makalenin ‘Bulgular’ bölümü – III (grafikler)
11:15 Makalenin ‘Tartışma’ bölümü Oktay Özdemir
12:00 Makalenin ‘Ekler’ ve ‘Kaynaklar’ bölümleri Ümit Murat Şahiner
 12:30 Akıcı İlaç Kullanımı A.Betül Büyüktiryaki
13:30 Grup Çalışmaları: Özge Uysal Soyer
Oktay Özdemir
A. Betül Büyüktiryaki
15:30 Araştırma Tasarımlarının Örneklerle Değerlendirilmesi
17:00 Bu Makalede Neler Doğru, Neler Yanlış?

MODÜL 4 – ARAŞTIRMA PLANLAMA ESASLARI

Saat Konu Konuşmacı
08:30 Araştırma Metodolojisinin Esasları Oktay Özdemir
08:45 Gözlemsel Çalışmalar ve Deneysel Çalışmalar
09:00 Randomizasyon Teknikleri Ümit Murat Şahiner
09:15 Örneklem Büyüklüğü Hesaplama A. Betül Büyüktiryaki
09:30 İstatistik Analizin Planlanması Özge Uysal Soyer
09:45 “Intent-to-treat”, Per-protokol, “LOCF” popülasyonları
10:00 Grup Çalışmaları: Ümit Murat Şahiner
Oktay Özdemir
A. Betül Büyüktiryaki
10:30 Randomizasyon Teknikleri Üzerinde Çalışma
11:15 Yapacağım Çalışmaya Kaç Hasta Alacağım?
12:00 Kapanış

 

Katılımcı Listesi

ASİL KATILIMCILAR

Betül Karaatmaca
Velat Çelik
Vehbi Ayhan
Dilek Eraslan
Burak İnce
Mehmet Yaşar Özkars
Ayşegül Ertuğrul
Sehra Birgül Batmaz
Şennur Keleş
Saliha Esenboğa
Zeynep Sözener
Sait Karaman
Ayşe Şenay Şaşihüseyinoğlu
Serdar Nepesov
Gözde Köycü Buhari
İlknur Külhaş Çelik
Gonca Hancıoğlu
Zeynep Hizli Demirkale
Esra Hazar Sayar
Metin Keren
Selver Seda Mersin
Tuğçe Yakut
Cihan Örçen
Melike Kahveci
Hakan Güvenir

YEDEK KATILIMCILAR

Fevzi Demirel
İlkay Koca Kalkan
Özlem Özdedeoğlu
Ahmet Kan
Ezgi Ulusoy Severcan
Candan İslamoğlu
Mahir Serbes
Sevgi Sipahi
Hülya Anıl
Özdemir Can Tüzer