Faaliyetlerimiz

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği;  aid.org.tr web sitesi, AlerjimTV, Alerjim Radyo ve Asthma Allergy Immunology (Astım Alerji İmmünoloji) dergisi gibi yayın organları ile bilim insanlarına ve hastalara hizmet vermektedir. Ayrıca twitter,  facebook, instagram hesapları ile sosyal medyada yer alarak güncel gelişmeleri takipçileri ile paylaşmaktadır. Uzmanlık derneği olduğu için kendi alanında ulusal kongreler, sempozyumlar, kurslar düzenlemektedir. Uluslararası kongrelerin ülkemizde düzenlenmesi için öncülük yapmış ve İstanbul’da 2012 Avrupa Alerji ve Klinik İmmünoloji Akademisi (EAACI) Kongresi’ni gerçekleştirmiştir. Dünyanın önemli alerji kongrelerinden birisi olan  “Dünya Alerji Kongresi” Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği ve World Allergy Organization (WAO) işbirliği ile 2022 yılında yine ülkemizde düzenlenmiştir. Ayrıca derneğimiz tarafından sağlık profesyonellerine yönelik alerji ve immünoloji alanında belirli aralıkla güncellenen rehberler hazırlanmakta,  hastalara yönelik de eğitim toplantıları düzenlenmektedir. Diğer yandan eğitim konusunda yeni politikalar geliştirilmesi konusunda ilgili devlet kurumlarına danışmanlık yapılmaktadır. Aşağıda bu faaliyetlerden kısaca bahsedilmiştir.

aid.org.tr

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği’nin resmi web sitesi olarak hizmet vermektedir. Türkiye’nin en büyük alerji ve immünoloji hasta portalı, 1000’e yakın paylaşım, 500’den fazla yazı, 200’den fazla video ve podcast yayınları ile her yıl milyonlarca ziyaretçiye bilgi vermektedir.

Alerjim TV

Alerjim TV,  Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği’nin teknolojinin gelişmesi ve eğitimin evrilme sürecinde, misyonu gereği “eğitime verdiği koşulsuz desteğinin” tezahürü olarak 9 Kasım 2020 tarihi itibariyle yayın hayatına başlamıştır. Derneğin amacı eğitimde sürekliliğin sağlanması, yayınların her an ulaşılabilecek ve danışılabilecek bir rehber olması, bilim dalımızdaki gelişmelerin ilk elden duyurulmasını sağlamaktır. Bir diğer deyişle ülkemizin alerji-immünoloji bilim dalındaki ilk “Online Yayın Kütüphanesi” olması amaçlanmıştır. Yepyeni kolay ulaşılabilir bir yayın olarak hizmetinize sunulmuştur.

Alerjim TV’de alerji ve immünoloji alanında en güncel ve  tartışmalı konular, konusunda uzman akdemisyenlerimizin moderatörlüğünde her pazartesi saat 19.00’da tüm sağlık profesyonellerine yönelik canlı olarak sunulmakta ve sonrasında alerjim.TV’de kayıt altına alınarak arşivlenmektedir.

Alerjim Radyo

Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği’nin yayın organlarından birisi olan  Alerjim Radyo  2021 yılı itibariyle yayın hayatına başlamıştır. Alerjim Radyo’da  alerji ve immünoloji alanındaki merak edilen konular “podcast”  formatında hastalara yönelik hazırlanmıştır.  Bu “podcast”lerde  ülkemizin önde gelen akademisyenleri ev sahipliği yapmakta ve konusunda uzman immünoloji ve alerji hastalıkları doktorları hastalardan gelen soruları cevaplandırmaktadır.

Astım Alerji ve İmmünoloji Dergisi

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği’nin diğer bir yayın organı olan Asthma Allergy Immunology (Astım Alerji İmmünoloji) dergimiz 2003 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Öncelikli olarak ülkemizde yapılan bilimsel çalışmaların yayımlandığı ulusal ve uluslararası (TUBITAK/ULAKBIMEBSCOhost Research DatabasesIndex CopernicusCINAHLTurkey Citation Index, Scopus,  ISI Web of Science – Emerging Sources Citation Index) veri tabanları tarafından taranan dergimiz yılda 3 sayı olarak yayımlanmaktadır.

Kongre ve bilimsel toplantılar düzenlenmesi

Derneğimiz kuruluşundan beri her yıl uluslararası katılımlı kongreler yanında farklı illerde çok sayıda bilimsel toplantılar ve sempozyumlar düzenlemektedir. Kongre ve bilimsel toplantılar ile branş hekimlerinin ve ilişkili sağlık personelinin en yeni bilgiler ile güncellenmesi sağlanmaktadır. Bu toplantılar ayrıca; hem bilimsel hem de ulusal sorunların masaya yatırıldığı çözüm önerilerinin geliştirildiği bir platform niteliğindedir.

Uluslararası bilimsel kurumlarla (AAAAI, EAACI, SIAF, WAO) işbirliği

Gerçekleştirilen uluslararası işbirlikleri ile uluslararası kurumların düzenlediği bazı kongre ve kurslar ülkemizde başarıyla gerçekleştirilmiştir. Dernek bu konuda hem ülkemizi başarıyla temsil etmekte hem de ülkemiz biliminin ilerlemesine önemli bir katkı sunmaktadır.  Avrupa Alerji ve Klinik İmmünoloji Akademisi’nin 2012 yıllık kongresi ve Dünya Alerji Kongresi’nin 2022 yıllık kongresi İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. EAACI Anafilaksi Okulu 2023 yine Eylül ayında İzmir’de düzenlenecektir.

Kurs ve Alerji Okullarının düzenlenmesi

Dernek, hem yetişmekte olan uzmanların standart bir eğitimden geçmesi hem de yetişmiş uzmanların bilgilerinin güncellenmesi için kurs ve okul şeklinde çeşitli eğitim toplantıları düzenlenmektedir. Bu eğitim faaliyetleri yetişmekte olan uzmanlar için bedelsiz olup geleceğimiz olan gençlerin, ülkemizin önde gelen akademisyenleri ile biraya gelerek bilgi alışverişinde bulunmalarına imkan sunmaktadır.

Burslar

Derneğimiz üyelerimizin çeşitli bilimsel toplantılar katılımına maddi destek sağlayarak hem bilgilerinin güncellenmesine hem de ulusal ve uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine destek olmaktadır.

Rehberlerin hazırlanması

Dernek, alanındaki sağlık hizmetlerinin ortak özelliklere sahip olabilmesi için hem alerji hem de immünoloji alanında çeşitli rehberler hazırlamakta, bunların tanıtımını ve uygulamaya aktarılmasına yönelik etkinliklerde bulunmaktadır.

Halkımıza yönelik eğitim toplantıları

Ülkemizin her noktasında eğitim toplantıları ve halk kongreleri ile hekimlerin ve sağlık personelinin hastalarla bir araya gelmesine ve iletişimin arttırılmasına çalışılmakta, çeşitli  iletişim kanalları ile de (basın, digital platform, sosyal medya vb) kamuoyu düzenli olarak bilgilendirilmektedir.

Sağlık profesyonellerine yönelik eğitim programları

Derneğimizin düzenlediği kongre ve kurslar ile hekimler yanında sağlık profesyonellerine de eğitimler verilmektedir. Sağlık profesyonellerinin bu eğitimlere katılımı dernek tarafından sağlanmaktadır.