ARALIKLI ORUÇ, COVID-19 ENFEKSİYONUNU ÖNLEMİYOR ANCAK HAFİF GEÇİRİLMESİNİ SAĞLIYOR

ABD’de yapılan bir çalışmada aralıklı orucun COVID-19 enfeksiyonunun daha hafif geçirilmesine neden olduğu gösterildi. Çalışma, inançları gereği aralıklı oruç tutan insanların yoğun olarak yaşadığı Utah’ta 60 yaşın üstündeki insanlar üzerinde yapılmış. Son 40 yılda ortalama olarak ayda bir gün oruç tutanların COVID‘e yakalanma olasılıkları değil ama hastaneye kaldırılma veya yaşamını kaybetme olasılıkları daha düşük bulunmuş*.

Uzun süren açlığın obezite, damar sertliği, romatizma ve kanser riskini azaltması yanısıra bağışıklık sistemimize olan olumlu etkileri uzun zamandır biliniyor. Saatler süren açlık sonrası hücrenin yapıtaşı olan DNA’nın onarımı başlıyor, vücut hasarlı hücreleri temizlemeye girişiyor. Bağışıklık sistemimiz de bu açlık döneminde, görevlerini yerine getirmek üzere kendi kendini tamir etmeye başlıyor. Normal rutinimizde yer alan üç öğün yemek ve ara öğün beslenmeleriyle bu tamir sürecini vücudumuz gerçekleştiremiyor. Gün içinde besinlerden aldığımız yüksek şekerin varlığı da doğal bağışıklık hücrelerinin hareketini yavaşlatıyor.

Aralıklı oruç, beyin ve gövdemizin yaşlanmasını geciktirmesi ve metabolizmanın aktif işleyişinde önemli bir rol oynaması yanısıra bağışıklık sistemimize olan etkisi ile COVİD-19 enfeksiyonunu hasarsız atlatmakta yararlı görünüyor.

*BMJ Nutrition, Prevention & Health: “Association of periodic fasting with lower severity of COVID-19 outcomes in the SARS-CoV-2 prevaccine era: an observational cohort from the INSPIRE registry”