Tarihçe

Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği’nin kurulumu ile ilgili çalışmalar Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi olan Prof. Dr. Yıldız SARAÇLAR önderliğinde başlamıştır. Hacettepe Üniversitesinde 1983 yılında düzenlenen ilk  “I. Alerjik Hastalıklar Sempozyumu” ile dernek kurulum çalışmaları hız kazanmaya başlamıştır. İlerleyen yıllarda ülkemizin değişik illerinde (Alanya, Kayseri, Trabzon, Eskişehir, İzmir) bu sempozyumların yapılmasına devam edilmiştir.

Derneğimizin kuruluş aşamasında öncelikli hedefler arasında ülkemizdeki tüm erişkin ve çocuk Alerji ve Klinik İmmünoloji uzmanlarını aynı dernek çatısı altında bir araya getirmeye çalışmak ilk sırada yer almaktadır. Prof. Dr. Yıldız SARAÇLAR öncülüğünde başlayan dernek kurulum çalışmalarına Prof. Dr. Gönül ADALIOĞLU, Prof. Dr. Ayfer TUNCER, Prof. Dr. Emin KANSU, Prof. Dr. Zeynep MISIRLIGİL, Prof. Dr. Necla AKÇAKAYA ve Prof. Dr. Ülker ÖNEŞ çok önemli katkılar sağlamışlardır.

Derneğimizin kuruluş süreci ile ilgili daha detaylı bilgilendirme için tıklayınız.

Yoğun çabalar sonucunda kurulan derneğimiz faaliyetine Ankara Valiliği Emniyet Müdürlüğü Dernekler Bürosunun 3/89 tarih ve 06-34-148/2615 sayılı izni ile Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği ismi ile başlamıştır. Dernek tüzüğü 23.5.1989 tarihinde resmen tasdik edilmiştir.

Derneğimiz isminde “Türkiye ve Ulusal” kelimelerinin kullanılması ve “Avrupa Allerji ve Klinik İmmünoloji Akademisine (EAACI)” üyeliği Bakanlar Kurulunun 21.12.1995 tarih ve 95/7740 sayılı kararı ile kabul edilmiş ve bu tarihten itibaren derneğimizin ismi “Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği” olarak değişmiştir.