Besin Alerjisi Olanlar Aşure Yiyebilir mi?

Muharrem Ayı’nın onuncu günü olan Aşure Günü bu yıl 9 Eylül’e geliyor. Aşurenin birçok farklı yiyeceğin birleşmesi ile ortak bir tat vermesi, aslında birlik ve beraberliğimizi simgeliyor aynı zamanda paylaşma ve dayanışmanın güzelliğini gösteriyor. Birbirini hiç tanımayan komşular bile aşure ile yakınlaşıyor, sosyal bağlar güçleniyor.

Besi değeri son derece yüksek olan bu yiyeceği çocuklar dahil olmak üzere herkes severek tüketir. Maalesef aşureler alerjik reaksiyona neden olabilecek pek çok besin içerir. Üstelik aşureye her yöreye özgü farklı tatlar da eklenmektedir. Besin alerjisi olanlar duyarlı oldukları besini tüketmemeye azami dikkat ettikleri için genelde sorun olmaz. Ancak yapılan çalışmalar alerjik kişilerin bilhassa içeriğini bilmedikleri şeyleri yediklerinde reaksiyon verdiklerini göstermektedir.

Ülkemizde Avrupadaki kadar sık olmasa da fıstık alerjisi olan kişiler yine ağaç fındıkları dediğimiz fındık, ceviz ve badem alerjisi olanlar vardır. Genelde aşurenin üstüne konan bu maddeler, bazen aşurenin içinde gözle görülmeyip çok küçük parçalar halinde bulunabileceğinden duyarlı kişilerin aşurenin içeriğini tam öğrenmeden yememeleri gerekir.

Buğday aşurenin temel maddesidir. Buğday alerjisi olanların bilhassa Çölyak hastalığı olanların dikkat etmesi gerekir.

Kavrulmuş susam aşureye lezzet verir. Ama susam alerjisi olanların çok küçük miktarlarla bile ağır reaksiyonlar yaşayacaklarını öngörerek uzak durmaları doğru olur.

Bilhassa çocuklarda süt alerjisi çok sıktır ve hazır paket aşureler başta olmak üzere aşurelerin süt içerebileceği göz önünde tutulmalıdır.

Aşure günümüz kutlu olsun. Besin alerjisi olanların bu hususlara dikkat ederek bu güzelliği kaçırmamasını öneriyoruz.