Yaklaşan Etkinlikler

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği tarafından yapılan Kurs, Kongre ve Etkinlikler ile ilgili sayfalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Şeftali Alerjisi

Şeftali; bebekliğimizde ilk başlanan, hepimizin hatta en iştahsız çocukların bile çok sevdiği sağlığa faydalı bir meyvedir. Bazı kişiler kabuğundan rahatsız olup soyamazlar ama genelde iyi tolere edilir. Ancak Avrupa’da şeftali alerjisinin %5,4’ten %7,9’a çıkmasıyla dikkatleri üstüne çekmiş, en sık alerjenik olarak rapor edilen meyve haline gelmiştir.

Alerji Bebeklerde İştahsızlık Yapar mı?

İştahsızlık özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda sık görülen ve anne/babalarda kaygıya yol açabilen bir belirtidir. Büyümenin olumsuz yönde etkilenmesi en önemli sonucudur.

KORONA AŞILARI KARIŞTIRILIP EŞLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Korona aşıları temel olarak 3’e ayrılıyor, en çok tecrübemiz olan ölü aşılar, daha az tecrübemiz olan viral vektör aşıları ve daha önce hiç denenmemiş olan mRNA aşıları.

Küçük çocuklarda solunum fonksiyon testi yapılabilir mi?

Dr. Tuğba Arıkoğlu “Küçük çocuklarda solunum fonksiyon testi yapılabilir mi?” konusunu sizler için anlatıyor.

ÇOCUKLAR COVİD-19 AŞISI OLMALI MI?

COVID-19 pandemisinin ilk günlerinde çocukların hastalığa yakalanmadıkları düşünülüyordu. Ama artık hepimiz yeni doğan döneminden itibaren tüm çocukların ve gençlerin hastalığa yakalanabildiklerini, bu hastalığı bulaştırabildiklerini, hatta bazılarının ağır hastalık bulguları geliştirdiklerini biliyoruz. Bilhassa hastalığa gereken önemi vermeyen ve geri kalmış ülkelerde  bu hastalıktan etkilenen ve kaybedilen çocuk sayısının daha fazla olduğu gözleniyor.

Dünya Alerji Haftası Basın Bildirisi, 13-19 Haziran 2021

Dünya Alerji Organizasyonu genel olarak her yıl Haziran ayının ikinci haftasını “Dünya Alerji Haftası” olarak kutlar; her yıl bu hafta için bir tema belirler ve bu tema ile ilgili farkındalığı arttırmayı hedefler. Bu yıl 13-19 Haziran Alerji Haftası olarak kutlanmakta olup, bu yılın teması “Anafilaksi” olarak ilan edilmiştir. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği […]

Alerji, bebeklerde gaz sancısına neden olur mu?

Gaz sancıları sağlıklı bebeklerin yaklaşık %20’ sinde görülebilen sık bir durumdur. Genellikle yaşamın 2 haftasında başlar. Günde 3 saatten ve haftada 3 günden daha uzun süren ağlama ve huzursuzluk atakları şeklinde seyreder. Bebek aniden ağlamaya başlar, ellerini yumruk yapar, bacaklarını karnına doğru çeker, yüzü kızarır ve hiçbir şekilde sakinleşmez.

Bağışıklık Sistemi Hastalıklarında COVID-19 Aşılaması?

Dr. Deniz Çağdaş Ayvaz “Bağışıklık Sistemi Hastalıklarında COVID-19 Aşılaması?” konusunu sizler için anlatıyor.

Terleme ile ortaya çıkan kaşıntıda ne yapılmalı?

Dr. Emre Özbek “Terleme ile ortaya çıkan kaşıntıda ne yapılmalı?” konusunu sizler için anlatıyor.