Yaklaşan Etkinlikler

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği tarafından yapılan Kurs, Kongre ve Etkinlikler ile ilgili sayfalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Dr. Semra Demir Burun Spreyi kullanımını anlatıyor

Burun Spreyi Nasıl Kullanılır?

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve burun kaşıntısı gibi şikayetlerin görüldüğü alerjik rinit ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında çeşitli burun spreyleri kullanılmaktadır. Piyasada farklı içeriklerde burun spreyleri bulunmaktadır.

Alerjik ve immünolojik hastalıklar invitro tanı kursu

Alerjik ve İmmünolojik Hastalıklar İnvitro Tanı Kursu

Değerli Üyelerimiz, Derneğimizin 2019 yılındaki MasterClass kurslarından ikincisi “ALERJİK ve İMMÜNOLOJİK HASTALIKLAR İNVİTRO TANI ” kursu 30 Kasım-1 Aralık  tarihlerinde Ege Üniversitesi’nde  gerçekleştirecektir.

XXVI. Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Kongresi – Kongre Sınavı

XXVI. Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Kongresi’nde ilk kez KONGRE SINAVI yapıldı. Çoktan seçmeli 100 sorudan oluşan sınavdaki sorular, kongrede anlatılan konularla ilişkili olarak konuşmacılardan istendi. Sınavda ilk 3 dereceyi paylaşanlar EAACI Allergy School Spring 2020‘ye katılma bursu kazandılar. Kongre sınavında ilk 3 dereceyi paylaşanlar:

XXVI. Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Kongresi – Ödüller

POSTER BİLDİRİ ÖDÜLLERİ Aerobiyoloji-Alerjik Rinit [P-006]Perennial rinitte nazal provokasyon testinin rolü Emine Demir1, Halil Dönmez2, Ali Öncül2, Engin Dursun1, Adile Berna Dursun2 1Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz BD Rize 2Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD, İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları BD Rize

XXVI. Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Kongresi Ardından

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği olarak kuruluşumuzun 30. yılında 26. Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Kongresi’ni gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu içindeyiz. Kongre sırasında üyelerimizden aldığımız geri dönüşler, çok başarılı bir kongre düzenlediğimiz yönünde oldu. Bu nedenle Kongre Düzenleme Kurulu’nda yer alan başta Kongre Başkanı Prof. Dr. Aytül Sin, Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. Demet […]

14. Dünya İmmün Regülasyon Toplantısı, 4-7 Mart 2020

14. Dünya İmmün Regülasyon Toplantısı’nın bu yıl 4-7 Mart 2020 tarihinde İsviçre’nin Davos kentinde yapılacağı açıklandı. Toplantıda sunulmak üzere bildiri özetleri 2 Aralık 2019 tarihine kadar gönderilebilecek.

Dr. Emre Akkelle

Alerjik Nezle Okul Hayatını Nasıl Etkiler?

Alerjik nezle ev tozu akarlarına, polenlere, küf mantarlarına, kedi ve köpek gibi evcil hayvanların tüylerine karşı alerjisi olan kişilerde; tekrarlayan sulu burun akıntısı, hapşırık, burunda kaşıntı ve tıkanıklık gibi şikayet ve bulgularla ortaya çıkan bir alerjik hastalıktır. Alerjik nezle özellikle şikayetleri orta-ağır şiddette olan çocuklarda okul hayatını ve yaşam kalitesini son derece olumsuz etkilemektedir.

Dr. Füsun Erdenen

Anafilaksi (Alerjik Şok) Hangi Hastalarda Daha Risklidir?

Astım varlığı, özellikle kontrolsüz astım, bazı tansiyon ve kalp ilaçlarının kullanılması, kronik akciğer hastalıkları ve mastositoz alerjik şok için en önemli risk faktörleridir. Psikiyatrik hastalıklar, hastanın uyumunu ve davranışlarını etkileyerek risk yaratır. Bebeklerde alerjik şokun tanınması zordur. Ergenlik çağındakilerde ise umursamazlık ve yeterince korunmama nedeni ile alerjik şok riski artabilir.

alerji kongresi 2019

XXVI. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi – Program

Değerli meslektaşlarımız, 9-13 Kasım 2019’da, Antalya Gloria Golf Resort hotelde gerçekleştireceğimiz 26. kongremize çok az bir zaman kaldı. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneğinin de 30. Yılı olması sebebi ile, bu kongrenin önemi bizler için daha da büyük. Kongre programını aşağıda görebilirsiniz;

İlaç Hipersensitivitesi Toplantısı 2-4 Nisan 2020

Avrupa Alerji ve Klinik İmmunoloji Derneği tarafından düzenlenen İlaç Hipersensitivitesi Toplantısı 2-4 Nisan 2020 de İtalya nın Verona kentinde yapılacak.