Yaklaşan Etkinlikler

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği tarafından yapılan Kurs, Kongre ve Etkinlikler ile ilgili sayfalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Alerjisi Olanlar Makyaj Malzemelerini Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt temizleyicileri, güneş koruyucular, deodorantlar, saç spreyleri ve boyaları, dövme, makyaj malzemeleri cildimizin sağlığı ve güzelliği için gereklidir. Bu ürünler içeriklerinde boya ve koku maddelerinin yanı sıra çeşitli bitki özleri ve hayvansal proteinler bulundururlar.

Alerjik Nezle Horlama Yapar mı?

Alerjik nezle kronik bir burun hastalığıdır. Hastalık, buruna hava yoluyla giren maddelere karşı gelişen aşırı duyarlılık nedeniyle oluşur. En sık neden olan alerjen maddeler; ev tozu akarları, ot ve ağaç polenleri, küfler ve hayvan tüyleridir. Bu alerjenlerle karşılaşma sonrası burunda iltihap meydana gelir. Bu iltihap burun içini döşeyen tabakada şişliğe neden olur. Hastalarda en sık […]

Covid-19 Aşıları ve Alerji

İnsanlığı esiralan SARS-COV2 yenitip koronavirüsle oluşan COVID-19 hastalığına yakalanmamanın temel prensibi korunmaktır.

Besin Alerjisi Nedir?

Besin alerjisi bağışıklık sisteminin besinlerdeki bazı proteinleri yabancı ve tehdit edici olarak algılayıp bunlara karşı antikorlar üretmesi ya da hücresel bağışıklık yanıtı oluşturması ile gelişir.

Dr. Handan Duman

Alerjik besinler hangileridir?

Dr. Handan Duman, “Alerjik besinler hangileridir?” konusunu sizler için anlatıyor.

Dr. Ebru Çelebioğlu

Göz Alerjisi Nedir?

Göz Alerjisi, çocuk ve gençlerde daha sık görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabilir. Genellikle iki gözü aynı anda etkilemektedir. Sıklıkla alerjik nezle ile birlikte görülür.

AİD Dijital Etkileşim Özeti – 2020

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği bir uzmanlık derneği olmasının yanısıra topluma karşı sorumluluğunu yerine getirmek için eğitim, araştırma, koruyucu hekimlik ve hasta hizmetini geliştirmek amacıyla faaliyetler yapmaktadır. Bu amaca yönelik olarak son yıllarda dijital eğitim ve sosyal medya paylaşımlarını artırmıştır. 2020 yılı dijital ortam ve sosyal medya etkileşim raporlarımız anlamlı ve üretken bir […]

Covid-19 Pandemisinde Astımlı Hastalarda Solunum Fonksiyon Testi (Sft) Uygulamaları Hakkında Öneriler ve Kriterler