ÇOK ERKEN YAŞTA KREŞ, BEBEKLİK ASTIMINA NEDEN OLUR MU?

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Demet Can anlatıyor

Sonbaharın gelmesi ve okulların açılmasıyla birlikte toplumda sadece gribal enfeksiyonlar değil solunum yolu alerjisi yakınmaları da artmaya başlar. Alerjik çocukların solunum yolu enfeksiyonlarına daha eğilimli olduğu bilinmektedir. Solunum yolu enfeksiyonu başladıktan kısa bir süre sonra eğer astıma eğilimi olan bir çocuksa öksürük, nefes darlığı ve hırıltılı solunum ortaya çıkar.

Özellikle okul öncesi yaş grubunda üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası ortaya çıkan bebeklik astımı, eğer çok sık tekrarlarsa kalıcı forma geçebilir. Bu nedenle çok erken yaşta çocukların kreş, yuva gibi toplu olarak yaşanan yerlerde bulunmasının, dolayısıyla solunum yolu enfeksiyonlarına daha çok yakalanmasının eğer çocuğun eğilimi de varsa bebeklik astımına yol açtığı düşünülmektedir. Bebeklik astımından kurtulmanın daha da önemlisi bebeklik astımının kalıcı olmasını önlemenin bir yolu da çocuğu henüz bağışıklık sisteminin yetersiz olduğu yaşlarda yani 3 yaşından önce solunum yolu enfeksiyonlarından korumaktır.

Toplumun yaklaşık %80’inin yaşamı süresince en az bir alerjik sorun yaşadığı, 300 milyon civarında astım hastası olduğu bilinmektedir. Çocuklarda solunum yolu alerjilerinden astımın görülme sıklığı biraz daha yüksek olup günümüzde her 7 çocuktan 1’inin astım olduğu saptanmıştır. Üç yaşından önceki astım nöbeti geçiren çocukların bir kısmı iyileşir iken kendisinde ya da ailesinde alerjik hastalık olan çocuklarda astım sonraki yıllarda da devam edebilir. Astımın devam etmesinde alerjik yapı çok etkilidir. Çevresel alerjenlerin ortadan kaldırılması ya da alerjik olmayan besinlerin tüketilmesi gibi önlemler astımın kalıcı olmasını önlemede yetersiz kalmaktadır. Buna karşın solunum yolu enfeksiyonları ve onların yol açtığı astım nöbetlerinin azaltılması akciğer kapasitesi üzerinde olumlu rol oynamaktadır. Henüz yapılan araştırmaların kanıt düzeyleri çok yüksek olmasa da 3 yaşından önce çocuğu solunum yolu enfeksiyonlarından korumanın astımı önlemede etkili olacağı düşünülmektedir.