Dövme Alerjisi

Dövme Alerjisi

Kalıcı dövme sırasında derinin alt katmanlarına kobalttan altına kadar pek çok boya veren madde ve mürekkep enjekte edildiği için hassas kişilerde alerjik reaksiyonlar görülmektedir. Dövme yapıldıktan sonra hafif kızarıklık ve bir miktar şişlik görülmesi beklenen bir durumdur. Ancak alerjik reaksiyon gelişirse kaşıntı, kızarıklık ve şişlik çok daha şiddetlidir, uzun sürer ve adeta sıcak su ile haşlanmış gibi deri soyulabilir. Günümüzde renkli dövmelerin daha popüler olması ile bilhassa sarı renk veren gold ve kırmızı renk veren civalı pigmentlere bağlı alerjik kontak dermatitler artmıştır.

Geçici dövmeler, kalıcı dövmelere göre çok daha masum gözüktüğü için yaz aylarında tatil bölgelerinde çocuklara bile uygulanmaktadır. Halbuki bu dövmelerin alerjik reaksiyona yol açması hiç de nadir değildir. Geçici dövmede kullanılan hint kınasının cilt tarafından emilimi hızlandırmak ve daha siyah renkte olmasını sağlamak için çeşitli maddeler eklenmektedir. Dövmenin renginin daha koyu olmasını sağladığı için en çok tercih edilen madde parafenilendiamindir. Çok güçlü bir alerjendir, alerjik ve irritan kontak dermatit başta olmak üzere çeşitli aşırı duyarlılık reaksiyonlarına neden olabilir.  Genellikle dövme yapılan yerde kaşıntılı, kızarık ve ödemli plaklara yol açar. Nadiren içi su dolu kabarıklıklarla, adeta yanık gibi cilt lezyonları ile başvuran hastalar bildirilmiştir. Aynı madde saç boyasında da bulunmakta duyarlı kişilerde saçlarda kaşıntı, yanma hatta yüzde günlerce geçmeyen şişliklere neden olmaktadır.

Alerjik kişiler bilhassa altın alerjisi, metal alerjisi olanlar dövme konusunda çok dikkatli olmalıdır. Mutlaka dövme yapılacaksa hiç değilse alerji uzmanı tarafından önceden riskli maddeler ile yama testi yapılması önerilir.