Dünya Alerji Haftası -13-19 Haziran 2021

Dünya Alerji Organizasyonu (WAO), alerjik hastalıklarda farkındalığın artırılması 13 ila 19 Haziran tarihleri arasını “dünya alerji haftası” olarak ilan etmiştir. Dünya Alerji Haftasında WAO önderliğinde tüm dünyada, elbette ülkemizde konuya ilgi çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Dünya alerji haftasının ana teması bu yıl anafilaksi. Anafilaksiyaşamı tehdit eden sistemik bir reaksiyondur. Çoğunlukla bağışıklık sistemimizin aracılık ettiği mekanizmalar ile mast hücreleri ve bazofillerden salgılanan başlıca histamin ve bazı maddelere bağlı olarak gelişir.

Yaşamı tehdit eden reaksiyonlar olduğu için tedavisi süratle yapılmalıdır. Bu nedenle hastanın kendisi ya da çevresindeki kişiler (anne/baba, arkadaşlar) hastalığın tedavisi konusunda bilgi sahibi olmalıdır. En çok besinler, ilaçlar ve arı sokmasına bağlı olarak anafilaksi gelişir.

Anafilaksiye neden olan alerjenlerden uzak durmak yanında tedavinin en önemli basamağı olan “adrenalin” ilk önce yapılmalıdır. Bu nedenle hastalar ya da yakınları yanlarında mutlaka adrenalin oto-enjektör taşımaları gereklidir. Anafilaksi geçiren hastalar kolayca tanınması ve hızlı tedavi imkanı sağlaması açısından üzerinde tanımlayıcı işaretler (kolye, bileklik vb) taşıması çok önemlidir.

Derneğimiz tarafından hazırlanan 2021 Anafilaksi Cep Rehberine buradan ulaşabilirsiniz

Derneğimiz tarafından yapılacak eğitim ve farkındalık toplantılarına alerjim.tv‘den ulaşabilirsiniz.

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği