Dünya Alerji Haftası – 22-28 Nisan 2018

Dünya Alerji Organizasyonu (WAO), alerjik hastalıklarda farkındalığın artırılması 22 ila 28 Nisan tarihleri arasını “dünya alerji haftası” olarak ilan etmiştir. Dünya Alerji Haftasında WAO önderliğinde tüm dünyada, elbette ülkemizde konuya ilgi çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Dünya alerji haftasının ana teması bu yıl atopik dermatit. Atopik dermatit yani egzama kronik bir cilt hastalığıdır. Çoğunlukla erken çocukluk döneminde başlar. İlerleyen yaşlarda astım ve alerjik rinit gibi diğer alerjik hastalıkların gelişiminin de habercisi olma özelliğini taşımaktadır. Yani “alerjik yürüyüş” olarak adlandırdığımız sürecin ilk basamağında yer almaktadır. Alerjik hastalıkların sıklığının  %25-40 arasında olduğu günümüzde, dünya alerji haftasının ana temasının atopik dermatit olarak belirlenmesinin ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. Çünkü atopik dermatit çocuklarda astım, alerjik rinit, besin alerjisi gibi diğer alerjik hastalıkların gelişme riskini artırmaktadır. Atopik dermatit ile ilgili toplumsal farkındalığın artırılması diğer alerjik hastalıklara karşı yapılacak mücadelelere de katkı sağlayacaktır.

Ülkemizde de giderek sıklığı artan atopik dermatit ve diğer alerjik hastalıklara dikkat çekmek amacıyla Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği olarak Dünya Alerji Organizasyonu ile eş güdümlü olarak çeşitli etkinliklere destek verilmektedir.

WAO tarafından yapılacak etkinlikleri takip etmek için ilgili linklerden önceden kayıt yaparak “webinar” yayınlarını izleyebilirsiniz.  

https://www.pathlms.com/wao/courses/6968/webinars/3387

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği