EL DEZENFEKTANLARI ALERJİK MADDELER İÇERİR Mİ?

Pandemi ile had safhada kullanılmaya başlanan el dezenfektanları bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden oluyor. Bu nedenle ABD’de yapılan bir araştırmada 160 el dezenfektanı incelendi ve  %71’inin en az bir alerjen madde içerdiği saptandı. Hatta “hipoalerjenik” olarak etiketlenen dezenfektanların bile %70’inin en az bir alerjen içerdiği bildirildi.

Tüm dezenfektanlarda izopropil veya etil alkol gibi aktif bileşenler var. Çoğu dezenfektan bunların yanısıra nemlendirici içeriyor. Nemlendiricinin kokusu alerjen olabiliyor, içerdiği tokoferol veya E vitamini düşük de olsa alerjenik potansiyele sahip olabiliyor. Hatta bilinçli tüketicilerin tercih ettiği ‘doğal ürünler’ bile son derece hassas kokuları ve içerdikleri botanik özler nedeni ile tahriş edici olabiliyor veya alerjik reaksiyon riskini arttırabiliyor.

Çalışmada ‘kokusuz’ olarak etiketlenen dezenfektanların yaklaşık %40’ının koku içerdiği saptandı,  “‘paraben, sülfat, fitalat veya boya yoktur’ etiketli ürünlerde bile hassas tüketicilerde cilt reaksiyonuna neden olabilecek başka alerjenler saptandığı bildirildi.

Sonuç olarak alerjik bünyeli kişilerin el dezenfektanı kullanırken dikkatli olması ve kokusuz dezenfektanları tercih etmesi gerekmektedir.

Kaynak:

https://bit.ly/32HATfA Journal of the American Academy of Dermatology, online November 24, 2021.