Kontrol Edici İlaçlar

Kortikosteroidler (kortizon) günümüzde astımın tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardır. Bu ilaçlar astıma bağlı

  • Semptomların azalmasını sağlar
  • Hava yollarındaki aşırı duyarlılaşmayı azaltır
  • Hava yollarındaki iltihabi durumu önler
  • Astım atak sıklığını ve şiddetini azaltır
  • Yaşam kalitelerinde artış sağlar

Kontrol edici ilaçlarda tedavi etkinliğinin sağlanması için hasta uyumu son derece önemlidir. İlaçlar doktorun tavsiyesine uygun olarak sürekli ve uygun teknikle kullanıldığında etkisi görülür.  Astım kontrolünün sağlanmasında yaşanılan sorunların büyük çoğunluğu tedavideki uyumsuzluklardan kaynaklanmaktadır.

Astım kontrolünü sağlayacak en düşük doza ulaşılmaya çalışılır. Düzenli aralıklarla kontrole gelinmesi ile doz azaltılması kontrol düzeyine göre yapılır.

Bu ilaçlar çok düşük dozlarda sadece akciğerlerimizde etki göstermektedirler. Özel tasarlanmış cihazlar içerisinde bulunur. Akciğerlere ulaşması için özellikle çocuklar aracı tüpler ile kullanmak zorundadır. Cihaz seçimi için çocuğun yaşı önemlidir.

Kortizonlu ilaçların kullanılması konusunda oldukça fazla çekinceler bulunmaktadır. Oysa uzun yıllardan beri yapılan bilimsel çalışmalarda hastaların endişe ettiği yan etkiler gözlemlenmemiştir.

Kortizonlu ilaçları yan etkileri konusunda hastalar yine de dikkatli olmalıdırlar.

İnhaler kortikosteroidler;

  • Ağız içerisinde ve bazen boğaza kadar yayılan pamukçuğa neden olabilir
  • Ses kısıklığı yapabilir
  • Tahrişe bağlı öksürüğe neden olabilir

Aracı cihaz kullanımı, ağızın su ile çalkalanması ve gargara yapılması ile önlenebilir

inhale kortikosteroidler’in çocuklarda boy uzaması üzerine olumsuz etkileri gösterilememiştir. Uzun süre bu ilaçları kullanan çocuklar beklenen boy uzunluğuna ulaşmışlardır.

Ancak bu ilaçların sistemik yan etkileri doza bağlı olarak görülebilir. Yüksek doz kullanıldığında ciltte incelmeler, morarmalar, böbrek üstü bezinin baskılanması ve kemiklerde mineral yoğunluğunda azalmaya neden olabilir.  Yan etkiler daha çok gelişi güzel ilaç kullanan hastalarda görülmekte, iyi bir hekim-hasta işbirliği ile önlenebilmektedir.

Unutmayın!

Astım kronik bir hastalıktır. İnhale steroidler hastalığı kontrol etmede en etkili ilaçlardır. Tedavi konusundaki çekincelerinizi tek başına değil, hekiminizle sağlayacağınız iyi bir iletişim ile aşmaya çalışın.