Sosyal mesafe ile çocuklarımız daha az hastalandı, Astımlı çocuklarımız da daha az hastalandı

Amerika Birleşik Devletleri’nde aralarında Harward Tıp Fakültesi ve Boston Çocuk Hastanesi’nden araştırmacıların da olduğu bir çalışmada* çocuklarda sık görülen enfeksiyonların 2020 yılında sayıca azaldığı gösterildi.

Soğuk algınlığı, mevsimsel grip, farenjit, sinüzit, orta kulak iltihabı, krup, ishal ve bronşiyolit ve zatürre gibi çocuklarda sık görülen enfeksiyonların 2019 yılına göre 2020 yılında çok daha az görüldüğü bildirildi.

2020 yılında çocuklarda enfeksiyon sıklığının azalmasında okulların kapalı olması, maske ve sosyal mesafeye dikkat edilmesinin rolü olduğu düşünülüyor.

Astımlı  çocuklarda en sık tetikleyicinin viral solunum yolu enfeksiyonları olduğu düşünülürse enfeksiyon sayısının azalması, dolaylı olarak astım krizlerinin de azalmasına neden olmaktadır. Bu sonuçlar başka çalışmalarla da desteklenirse pandemi sona erse bile maskelere veda etmeyip kalabalık ortamlarda maske takmaya devam edilmesi gündeme gelebilir.

*Hatoun J, Correa ET, Donahue SMA, Vernacchio L. Social Distancing for COVID-19 and Diagnoses of Other Infectious Diseases in Children. Pediatrics. 2020 Oct;146(4):e2020006460