Vitaminler Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi?

Bağışıklık sistemi birbiriyle denge ve uyum içinde çalışan bir sistem. Sağlıklı yaşam tarzı ve dengeli beslenme, bağışıklık sisteminin mikroorganizmalara karşı uygun yanıtlar vermesi için çok önemli.

Genel olarak meyveler, sebzeler, kuruyemişler, tam tahıllar ve balıklar açısından zengin diyetle beslenenlerin, yüksek düzeyde vitamin ve mineral aldıkları gösterilmiştir. Öte yandan vitamin ve mineral takviyelerini hap olarak alanlarda etkinin çok az olduğu belirlenmiştir. Daha fazla vitamin daha güçlü bağışıklık sistemi anlamına gelmez.
Yaşlılarda, hamilelerde ve çocuklarda vitamine ihtiyaç miktarları da farklıdır. Önemli olan diyette gereken günlük vitamin dozunu almaktır. Yağda eriyen vitaminler olan A, D, E, K vitaminlerinin fazlasının depolanması nedeniyle gereğinden fazla alınmasının toksik etkisi olduğu bilinmekte. Suda eriyen B ve C vitaminlerinin de fazlası atılir
Vitaminler besin maddelerinden alındığında, vücut onları daha iyi emer ve kullanır. Vitaminleri doğrudan yiyeceklerden almak en iyi yoldur.

Vitamin takviyeleri diyetinizdeki eksiklikleri yerine koymanıza yardımcı olabilirken, özellikle bazı ilaçlarla birlikte alındığında yan etkileri de olabilir. Vitaminlerin gerekliliğini doktorunuza danışarak kullanmak en doğrusudur. Unutmayın!!! hiçbir vitamin takviyesi sağlıklı ve dengeli beslenmenin yerini tutamaz.

Video Galerisi