XXVIII. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi Ardından – 2021

Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği’nin XXVIII. Kongresini gerçekleştirdik. Bu kongre “hibrit” yapısı nedeniyle bir ilk olma özelliği taşıyordu. Konuşmacı ve katılımcılarımızın bir kısmı fiziki, bir kısmı da internet üzerinden canlı olarak katıldılar. Panellerde salonda bulunarak sunum yapan konuşmacıların yanı sıra canlı bağlantı ile katılan panelistler de yer aldı. Canlı bağlantılar sayesinde internet üzerinden izleyen üyelerimizle birlikte oldukça geniş bir katılım sağlanmış oldu. Sayılarla ifade edecek olursak 450 fiziki, 800’ün üzerinde internet üzerinden katılım gerçekleşti. Kongrede 188 konuşmacı görev aldı ve 7 kurs, 38 panel, 6 konferans, 2 karşıt görüş, 9 gündoğumu oturumu, TTD ve İtalyan Alerji İmmünoloji Derneği ile 2 ortak panel, 1 uzmanına danış oturumu  ve 14 uydu oturumu gerçekleşti.

Kongremize İsviçre, Avusturya, Almanya, İtalya ve ABD’den katılan değerli konuşmacılar farklı konularda güzel sunumlarla kongremizin bilimsel içeriğine zenginlik kattılar. Ayrıca Avrupa Allerji ve Klinik İmmünoloji (EAACI) Akademisi’nin gelecek Başkanı Prof. Stefano Del Giacco’nun canlı konferansını dinleme fırsatı bulduk. Kongremizde bu yıl İtalyan Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği ile ortak bir oturum gerçekleştirildi. İtalyan meslekdaşlarımızın yıllık kongrelerinin bizimle aynı zamana rastlaması çok güzel bir tesadüf oldu, böylece canlı bağlantıyla gerçekleşen panel her iki derneğin üyeleri tarafından izlenmiş oldu. Bu organizasyonu gerçekleştiren Yönetim Kurulumuz Dış ilişkiler Sorumlusu Prof.Dr. Aslı Gelincik’e çok teşekkür ediyoruz.

Kongremiz fiziki katılım nedeniyle sosyal açıdan çok doyurucu oldu. Açılış törenimizde allerji-immünoloji ailesi olarak bir önceki yönetim kuruluna, 26. ve 27. kongre ekiplerine, dergi ve rehber editörlerimize teşekkürlerimizi sunduk. Kaybettiğimiz çok değerli Hocalarımızı hep beraber andık, emekli olan kıymetli Hocamızın onuruna düzenlenen panelde duygusal anlar yaşadık. Tüm katılımcılar uzun bir aradan sonra yüz yüze kongrede bir araya gelmekten çok mutlu olduklarını belirttiler.

İlk olarak düzenlenen hibrit kongre hem bilimsel içeriği hem de teknik olanaklarıyla oldukça başarılı geçti. Bir başka iyi haber ise kaçırdığımız oturumları kongre bitiminden sonraki 3 ay içinde izleyebilecek olmamız. Öte yandan bu kongrede birbirimize sarılamasak ta açık havada bir kahve sohbetinde, bir yemek masasında buluşmanın keyfini yaşadık. İnternet üzerinden katılan meslektaşlarımızın da toplantıları izlerken bu sıcaklığı hissetmiş olduklarını umuyoruz.

Bu başarılı kongre nedeniyle Kongre Başkanımız Prof. Dr. Özlem Yılmaz Özbek’e, Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güleç’e, Kongre Sekreteri Doç.Dr. İlbilge Ertoy Karagöl’e ve bilimsel programa sundukları katkılar için tüm çalışma gruplarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Gelecek kongrelerde buluşmak dileği ile.

Saygılarımızla

Yönetim Kurulu adına

Prof.Dr.Dilşad Mungan

Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği

Video Galerisi