Alerji aşıları pandemi döneminde ertelenmeli mi?

Ulusal Alerji ve Klinik immünoloji derneği olarak COVID pandemisi sırasında biz alerji immünoloji uzmanlarına alerjen immünoterapisi uygulamaları konusunda önerileri paylaşmak istiyorum.

Öncelikle önceden başlamayı planladığımız ve henüz başlanmamış olguların AİT programı pandemi sonuna kadar ertelenmelidir.

Virüsle enfekte olmamış sağlıklı olgularda, Idame dozlarındaki SC ve SL AİT ise merkezin imkanlarına ,hastanın alerjenine ,koşullarına ve sürdürülmelidir. SC AİT kullanılan ürünün prospektusta önerdiği süre aralığının uzun limiti kadar aralarla yapılmalıdır. Ancak merkezin koşulları örneğin covid polklinikleriyle ayrı giriş ve personel olanağı yoksa yada hastanın yaşadığı şehirde alerji-immünoloji bulunmuyor is eve merkeze ulaşamıyorsa AİT ara verilebilir. Ancak venom immünoterapisi hayati önem taşıdığından sürdürülmesi çok önemlidir ve şartlar zorlanmalıdır.

Gerekirse şehir dışından gelen hastalara izinler ayarlanmalıdır. SL idame aşılar evde normal şemaya uygun olarak devam edebilir. COVID enfekte hastalarda kesinlikle hertür AİT ertelenmelidir. Tüm klinik bulgular düzelip covid pcr negatifleşince AİT protokolü yeniden düzenlenmelidir.

Sağlıklı günler dilerim.

Video Galerisi