Alerji Testleri Nelerdir?

Deriden ve kandan yapılabilen alerji testleri, alerjik hastalıkların teşhisinde ve sorumlu alerjenlerin tespit edilmesinde yol göstericidir.

Hangi hastalıkta hangi testin uygulanması gerektiğine mutlaka alerji uzmanı karar vermelidir. Deri testleri ağrısızdır ve hızlı sonuç verir ancak test öncesinde özellikle antihistamin ve kortizon gibi bazı ilaçların belirli süreler alınmaması gerekmektedir. Kandan yapılan alerji testlerinde ise ilaç kullanımına ara verilmesine gerek yoktur.
Günümüzde artık alerjenlerin bileşenlerini de bakılabilmektedir. Ancak bu testler oldukça maliyetli testlerdir.

Deri yama testleri ise her yaştaki hastaya sırta yapıştırma şeklinde yapılmakta, sonuçları 48 ila 72 saat sonra alınabilmektedir. Sonuçlar mutlaka hastanın öyküsü ve muayenesi ile birlikte değerlendirilmelidir.

Bazen bu sonuçlara göre gereksiz besin diyetleri veya uygun olmayan tedaviler önerilebilmektedir. Testlerin pozitif sonuçlanması o alerjene karşı duyarlılığı gösterir. Bunun yanı sıra negatif olması ise hastalığın olmadığı anlamını gelmez. Bu yüzden testler mutlaka alerji hekimleri tarafından istenilmeli ve sonuçları değerlendirilmelidir.

Video Galerisi