Astım tedavisi COVID-19 pandemisinde nasıl olmalı?

Astım, hem tüm dünyada ve ülkemizde en sık görülen kronik havayolu hastalıklarından biridir. Astım hastalığı hafif, orta ve ağır şiddette olabilir. Hastalığın şiddetine göre kullanılan ilaçların dozları ve sayıları artar.

Astımda hastalık mevcut tedaviler ile tamamen kontrol altına alınabilir. Ancak tüm tedavilere karşın hafif, orta ve ağır astımlı tüm hastalarda hastalık tamamen kontrolden çıkıp atak veya kriz dediğimiz durum ortaya çıkabilir. Astım atağının ortaya çıkmasında en önemli nedenler hastanın ilaç tedavisine uyum göstermemesi veya atağı tetikleyen nedenler ile karşılaşmasıdır. Astım krizini tetikleyen en önemli neden viral enfeksiyonlardır.

Son günlerde hepimizi etkileyen COVID-19 salgını da virüsle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu salgın hastalığın; müzmin bronşit ve astım gibi havayolu hastalığı, hipertansiyon, şeker hastalığı gibi ek hastalıkları olanlarda daha ağır seyredebileceği görülmüştür. Bu nedenle astımlı hastalarımız bu salgın sırasında kendilerini riske etmemek için astım ilaçlarını düzenli almalı, ilaç dozlarında azaltmaya gitmemelidirler. Astım krizi ortaya çıktığında ise doktorları ile iletişime geçmeli ve yapılabilirse hastaneye gelmeden tedavileri evde düzenlenmelidir.

Video Galerisi