Astımlılar COVID-19’a daha az mı yakalanıyor?

Covid-19 salgını başladığında influenza deneyimlerimizden yola çıkarak astımlıllarda bu enfeksiyonun daha ağır seyredebileceğini öngörmüştük. Ülkemizde ortalama 4 milyon astımlı var. Yetişkinlerin %3-5’i çocukların %5-10 nun astımlı olduğunu biliyoruz. Korona virüsünun bulaşması 2 şekilde olur. Virüs ya hasta bireylerin öksürükleri, aksırıkları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile alınır ya da virüsün bulaşık olduğu yani kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile alınır. Bir başka deyişle kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Koronovirus altta yatan bir hastalığı olsun olmasın her yaştaki kişiye aynı şekilde bulaşır. Astımlılarada bulaşma yolu farklı değildir. Kişide astımın olması, enfeksiyonu daha kolay almaya ve ya enfeksiyona karşı daha dirençsiz olmaya neden değildir. Farklı olan, hastalığın nasıl seyredeceğidir. Bugün artık biliyoruz ki her yaşta kişi da altta yatan hastalığı olsun ya da olmasın hastalığı ağır geçirebilir hatta kaybedilebilir. Ancak ileri yasta olanlarda risk yüksektir. Özellikle 50 yaş üzerinde yaş arttıkça riskte hızla artar. Ayrıca altta dolaşım sistem hastalığı, diyabet, böbrek hastalığı, kanser gibi durumların olması ve bağışıklık sistemini baskılayıcı tedaviler almak hastalığın ağır seyretmesine neden olur.

Astımlıların ataklarını tetikleyen birçok etken vardır. Enfeksiyonlar bunlardan biridir. Bu yüzden çoğu astımlı enfeksiyonlardan nasıl korunacağını az çok bilir. Ayrıca salgın basında astımlıların risk altında olduğunun söylenmiş olması nedeniyle bu salgına birçok insana gore daha hazırlıklı yakalandılar.

Bugün artık astımlıların çoğunun koronovirus enfeksiyonunu sağlıklı insanlara benzer şekilde atlattıklarını biliyoruz. Sadece ağır astımı olanların ve yüksek doz kortizonlu ilaç kullananlarda risk bir miktar daha yüksektir. Bu kişilerin çok daha dikkatli olmaları ve astımlarını kontrol altında tutmak için ilaçlarını düzenli kullanmaya devam etmeleri gerekir.

Astımlı olsun ya da olması herkese sağlıklı ve koronasız günler dilerim.

Video Galerisi