EAACI ALERJİ OKULU’NUN ARDINDAN

Uluslararası Avrupa Alerji ve Klinik İmmünoloji Akademisi (EAACI)’nin her yıl düzenlediği EAACI Alerji Okulu, bu yıl anafilaksi teması kapsamında Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD)’nin ev sahipliğinde İzmir’de 21-23 Eylül 2023 tarihinde yapıldı.
Açılışını AİD Başkanı Prof. Dr. Dilşad Mungan, EAACI Başkanı Prof. Stefano Del Giacco’nun yaptığı toplantıyı tanıtan Okul Başkanı Prof. Dr. Aslı Akkor, hem bilimsel hem de sosyal açıdan çok zengin bir program hazırladıklarını söyledi.
Hem EAACI’den değerli bilim insanlarının hem de ülkemizden Duayen Hocaların hazırladığı teorik ve pratik derslerde eğitim alan kursiyerler, okul sonrası Efes Antik Kent gezisine katıldılar ve akşam yemeği için Ege’nin nadide bağlarından birinde buluştular.

Okulda Anafilaksi Çalışma Grubu tarafından hayata geçirilen ve Türkiye’deki alerji merkezlerinin izledikleri tüm anafilaksi hastalarının kaydedildiği Ulusal Anafilaksi Kayıt Sistemi’nin ilk verileri paylaşıldı. Çocuklarda en sık alerjik şoka yol açan tetikleyicinin süt, erişkinlerde ise ilaçlar bilhassa antibiyotikler olduğu bildirildi. Alerjik şokta ilk kullanılacak ilaç olan adrenalin otoenjektörünün (adrenalin kalemi) ülkemizde kolayca temin edilmesine rağmen alerjik şok hastalarının sadece %5,5’inin kullanmış olması bu konudaki eğitim çalışmalarının daha geniş platformlarda sürdürülmesi gerektiğini düşündürdü.

İngiltere’de inek sütünün, 1998-2018 yılları arasında okul çağındaki çocuklarda meydana gelen 66 alerjik şoka bağlı ölümün 17’sinden sorumlu olduğu açıklanarak; besin alerjisi olan çocukların okulda tehlike yaşadığını, bilgi eksikliği ya da akran zorbalığı nedeniyle ölümle sonuçlanan vakaların görüldüğü belirtildi.