KULAK DELDİRME VE PIERCING ALERJİYE NEDEN OLUR MU?

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Genç Kulüp Başkanı Doç. Dr. Nida Öztop Uz anlatıyor:

Kulak deldirme işlemi, kulak memesine küpe takmak isteyen kişilere yapılmakla beraber, günümüzde özellikle piercing taktırmak isteyen kişilerin kulak kıkırdağını da deldirmek amacıyla yapılan bir işlemdir. Kulak başta olmak üzere göbek deliği, dil, dudak veya kaş kenarı gibi yerlerde günümüzde piercing uygulaması yapılmaktadır. Vücuda takılan piercing ya da küpe gibi takılar; altın, gümüş, pırlanta gibi değerli maddelerden imal edilebilir, ancak maliyet ucuzluğu ve kolay temin edinebilmesi nedeniyle en çok nikel kaplamalı olanlar tercih edilmektedir.

Metal alaşımlarla görülen en sık cilt reaksiyonu, bir maddeye doğrudan ya da dolaylı temas edilmesinden sonra görülen kaşıntılı cilt döküntüsü olan kontakt dermatit şeklindedir. Literatürde altın, gümüş, nikel gibi her türlü metal alaşım ile reaksiyon gelişebildiği belirtilmekle beraber, Avrupa’ da kadınlarda görülen kontakt alerji nedenlerinin başında nikel alerjisi gelmektedir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalarda nikel alerjisinin özellikle genç kadınlarda giderek arttığı gösterilmiştir. Ayrıca yine yapılan çalışmalarla kulak delme ile nikel aşırı duyarlılığı arasında ilişki bulunmuş ve kulak delme, nikel duyarlılığı için makul tetikleyici olarak kabul edilmiştir.

Nikel duyarlılığı, özellikle nikelin temas ettiği bölgelerde ortaya çıkan kaşıntı ve kızarık döküntü ile kendisini belli eder. Küpe ya da piercing gibi takıların takıldığı bölgelerde gelişmesi durumunda “Takı egzeması” olarak da adlandırılır. Genelde nikelin temas ettiği yerlerde görülmekle birlikte zamanla temastan bağımsız olarak da vücudun boyun, saçlı deri ve yüz gibi çeşitli bölgelerinde görülebilir. Temasın tekrarlayan ve uzun süreli devam etmesi durumunda da ciltte kuru, kepekli ve çatlağın eşlik ettiği iz bırakan döküntüler oluşmaya başlar. Nikel sadece takılarda bulunmaz, günlük hayatımızda kullandığımız birçok şeyde vardır. Fermuar, dişe uygulanan ortodontik tedavilerde kullanılan diş telleri, kozmetik ürünler gibi birçok madde de nikel içermekte ve temas yerine göre semptomlara neden olabilmektedir.

Kulak deldirme ya da piercing takılmasını takiben gelişen kaşıntılı cilt döküntülerinin görülmesi durumunda nikeli de içeren metal alaşımlar ile deri yama testi yapılarak metal duyarlılığı tanısı konulabilir. Bu belirtilere sahip olan hastaların alerji ve immünoloji hekimleri tarafından tetkik ve tedavi amacıyla değerlendirilmesi gerekmektedir.