KORONA AŞILARI KARIŞTIRILIP EŞLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Korona aşıları temel olarak 3’e ayrılıyor, en çok tecrübemiz olan ölü aşılar, daha az tecrübemiz olan viral vektör aşıları ve daha önce hiç denenmemiş olan mRNA aşıları.

Başlangıçta “eski dost düşman olmaz” diyerek ölü aşıları tercih ettik, zaten ulaşabildiğimiz tek aşı oydu. Ancak pandemi giderek şiddetini arttırdı, yeni varyantlar ortaya çıkmaya başladı ve en önemlisi ölü aşıyı olanlar hafif de olsa birer ikişer hastalanmaya başladı. Viral vektör aşılarına gelince gerçi ülkemizde bulunmuyordu ama uygulandığı ülkelerde yan etkileri nedeniyle alternatifler düşünülmeye başlanmıştı. İşte bu aşamada ilk akla gelen soru; acaba aşılar eşleştirilebilir miydi? Yani ilk dozu ölü aşı olanlar sonraki dozu mRNA aşısı olabilir miydi? Bağışıklık sistemimiz buna nasıl tepki verirdi? 

Nature Dergisi’nde Mayıs 2021’de yayınlanan makalede İspanya’da yapılan bir araştırmanın sonuçları değerlendiriliyor ve aşıların karıştırılıp eşleştirilmesiyle bağışıklık sistemimizden daha güçlü bir cevap alınabileceği belirtiliyor. İspanya’da yapılan çalışmada (the Spanish CombivacS trial) 663 kişiye ilk doz viral vektör aşısı olarak uygulanıyor. İlk aşıdan 8 hafta sonra 431 kişiye ikinci doz bu kez mRNA aşısı olarak, yapılıyor. Karışık aşı yapılan kişilerin bağışıklık yanıtının ve antikor düzeyinin çok daha yüksek olduğu gösteriliyor. Yan etki görülme riskinin, aşıların ikinci dozundan sonra daha çok artması da göz önünde bulundurulursa aşıları karıştırıp eşleştirmenin giderek daha çok tercih edilmesi bekleniyor.