Küf alerjisi, burunda akıntı, kaşıntı, tıkanıklık, hapşırık, gözlerde sulanma ve kaşıntı, öksürük, hışıltı, nefes darlığı gibi alerjik nezle ve astım şikayetlerine neden olabilir. Küfler büyümeleri için besin, hava, uygun sıcaklık ve neme gereksinim duyan mantar türünde canlılardır.

Özellikle nemli ortamda çoğalırlar. Dış ortamda çürüyen bitkiler üzerinde veya havada, evin içinde ise sıvası hasarlı duvarlar, nemlenen duvar kağıtları, rutubetle yeşillenen banyo karoları, çürüyen mutfak dolapları gibi güneş görmeyen rutubetli yerlerde bulunabilirler. Kendine özgü kokusu olan küf mantarları gözle görülmezler. Havada uçuşarak etrafa dağılır ve alerjiye neden olurlar. Havanın sıcak ve nemli olduğu yaz sonu ve erken sonbahar aylarında daha fazla olurlar.

Küfü azaltmak için ev içinde güneş görmeyen, hava almayan kapalı alanları havalandırmak, mutfak veya banyoda sızdıran boruları tamir ettirmek, küflü bölgeleri sulandırılmış çamaşır   suyuyla temizlemek, çöpü sık sık boşaltmak, yemek artıklarını ortada bırakmamak, buhar makinesi çalıştırmamak, ev içinde bitki yetiştirmemek, elbiseleri dış ortamda havalandırmak,  bahçedeki yaprak yığınlarını temizlemek, iç dış sıcaklık farkına bağlı terleyen duvarlara küf oluşmadan önce izolasyon uygulamak,  evde nem miktarını %45’in altında tutmak için klima veya nem giderici alet kullanmak gibi önlemler alınmalıdır.

Video Galerisi

Corona virüse karşı vitamin takviyesi gerekli mi? - Prof. Dr. Bülent Şekerel
Küresel Koronavirüs Salgını - Prof. Dr. Bülent Şekerel
küf alerjisi - Dr. emine ece özdoğru
aid coronavirüs
Bağışıklık sistemi çökmesi nasıl tedavi edilir? - Dr. Nesrin Gülez
Balık Alerjisi Nedir? - Dr. Sakine Işık
İlaç Alerjisi - Dr. Mehmet Ünsel
Atopik Dermatit Çocuklarda Nasıl Tedavi Edilir? - Dr. Mustafa Arga
Adrenalin İğnesi Hangi Durumlarda Önerilir? - Dr. Özlem Sancaklı
Total İge Neden Yükselir? - Dr. Figen Gülen