Adrenalin, anafilaksi gibi alerjik şok tedavisinde kullanılan hayat kurtarıcı bir ilaçtır. Anafilaksi yani alerjik şok ise hızlı müdahale gerektiren şiddetli alerjik reaksiyondur. Bazı ilaçlar, besinler ve böcek sokmaları alerjik şoka neden olabilir.

Alerjik şokta çeşitli kimyasal maddeler hızla kana karışmaktadır. Kana karışan bu maddeler deride yaygın kızarıklık, kabarıklık, nefes darlığı, öksürük, bulantı, kusma ve bilinç kaybına neden olabilir.

Adrenalin ise bu maddelerin tam tersi etkiye sahip bir ilaçtır. Şiddetli alerjik reaksiyonlarda bir an önce adrenalin iğnesinin kas içine uygulanması yaşamı tehdit edebilen reaksiyonların önlenmesi açısından hayatı öneme sahiptir.

Hastanın acil durumlarda kendi kendine uygulayabilmesi için kullanıma hazır adrenalin içeren oto-enjektörler mevcuttur. Bu oto-enjektörlerin temin edilmesi ve risk altındaki çocukların, anne-babaların ve bakım veren kişilerin bu enjektörleri kullanma konusunda eğitilmeleri yaşamsal önem taşır.

Diğer alerji ilaçları alerjik şok tedavisinde adrenalinden daha az etkilidir. Alerjik şokta gecikmeden uygulanacak adrenalin iğnesi hayat kurtarıcı bir tedavidir.

Video Galerisi

Corona virüse karşı vitamin takviyesi gerekli mi? - Prof. Dr. Bülent Şekerel
Küresel Koronavirüs Salgını - Prof. Dr. Bülent Şekerel
küf alerjisi - Dr. emine ece özdoğru
aid coronavirüs
Bağışıklık sistemi çökmesi nasıl tedavi edilir? - Dr. Nesrin Gülez
Balık Alerjisi Nedir? - Dr. Sakine Işık
İlaç Alerjisi - Dr. Mehmet Ünsel
Atopik Dermatit Çocuklarda Nasıl Tedavi Edilir? - Dr. Mustafa Arga
Adrenalin İğnesi Hangi Durumlarda Önerilir? - Dr. Özlem Sancaklı
Total İge Neden Yükselir? - Dr. Figen Gülen