Adrenalin, anafilaksi gibi alerjik şok tedavisinde kullanılan hayat kurtarıcı bir ilaçtır. Anafilaksi yani alerjik şok ise hızlı müdahale gerektiren şiddetli alerjik reaksiyondur. Bazı ilaçlar, besinler ve böcek sokmaları alerjik şoka neden olabilir.

Alerjik şokta çeşitli kimyasal maddeler hızla kana karışmaktadır. Kana karışan bu maddeler deride yaygın kızarıklık, kabarıklık, nefes darlığı, öksürük, bulantı, kusma ve bilinç kaybına neden olabilir.

Adrenalin ise bu maddelerin tam tersi etkiye sahip bir ilaçtır. Şiddetli alerjik reaksiyonlarda bir an önce adrenalin iğnesinin kas içine uygulanması yaşamı tehdit edebilen reaksiyonların önlenmesi açısından hayatı öneme sahiptir.

Hastanın acil durumlarda kendi kendine uygulayabilmesi için kullanıma hazır adrenalin içeren oto-enjektörler mevcuttur. Bu oto-enjektörlerin temin edilmesi ve risk altındaki çocukların, anne-babaların ve bakım veren kişilerin bu enjektörleri kullanma konusunda eğitilmeleri yaşamsal önem taşır.

Diğer alerji ilaçları alerjik şok tedavisinde adrenalinden daha az etkilidir. Alerjik şokta gecikmeden uygulanacak adrenalin iğnesi hayat kurtarıcı bir tedavidir.

Video Galerisi