Alerjik Nezle Okul Hayatını Nasıl Etkiler?

Alerjik nezle ev tozu akarlarına, polenlere, küf mantarlarına, kedi ve köpek gibi evcil hayvanların tüylerine karşı alerjisi olan kişilerde; tekrarlayan sulu burun akıntısı, hapşırık, burunda kaşıntı ve tıkanıklık gibi şikayet ve bulgularla ortaya çıkan bir alerjik hastalıktır.
Alerjik nezle özellikle şikayetleri orta-ağır şiddette olan çocuklarda okul hayatını ve yaşam kalitesini son derece olumsuz etkilemektedir.

Bunun bir nedeni bu çocukların yaşadıkları uyku problemleridir. Burun tıkanıklığı nedeni ile gerek uykuya dalma gerekse uykudan sık uyanma gibi nedenlerle bu çocuklar kaliteli bir uyku uyuyamazlar ve bu durum ders saatlerinde uykulu halde olmalarına ve öğrenme güçlüğü yaşamalarına neden olur.
Alerjik nezleli çocukların öğrenme güçlüğüne yol açan bir diğer faktör de sık hapşırık, burun kaşıntısı ve burun tıkanıklığı nedeni ile derste dikkatlerinin dağılmasıdır.

Sık görülen orta kulak iltihabı ve sinüzit gibi hastalıklar da yine öğrenme güçlüğüne yol açar. Tüm bu uyku problemleri, öğrenme güçlüğü ve bahsi geçen hastalıklar okul devamsızlığına sebep olur.

Bunların yanı sıra hastalığını tetikleyecek endişesiyle arkadaşlarıyla beraber okul bahçesinde oynamaktan kaçınmaları psikososyal yönden de çocukları olumsuz etkileyebilir.

Tüm bu nedenlerle alerjik nezleli okul çocuklarının tanı konularak doğru bir şekilde tedavi edilmeleri, yaşam kalitelerini bozan uyku problemi, öğrenme güçlüğü ve okul devamsızlığı gibi olumsuz durumları ortadan kaldıracaktır.

Video Galerisi