Arı Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Arı sokma sonrası çoğunlukla arının soktuğu yerde hafif kızarıklık ve kaşınma meydana gelir. Arı alerjisi olan belli bir grupta ise çok daha ağır klinik tablolar ortaya çıkabilmektedir.

Arı alerjisinde; arının soktuğu yerde ya da tüm vücutta dakikalar veya saatler sonrasında kızarıklık/ kaşınma, el/ ayak/ yüz/ boğazda şişme, nefes darlığı, bulantı/ kusma, çarpıntı, baygınlık hissi, bayılma ve tansiyon düşüklüğü gibi değişken tablolar gözlenebilmektedir.

Bu durumda hasta hiç vakit kaybetmeden ilk müdahale için en yakın acil merkeze başvurmalıdır.

Arının soktuğu yerde iğnesinin kalması ve arının ölmesi bal arısı tarafından sokulduğunun belirtisidir ve bu ilerleyen zamanda tedavi planlama aşamasında hekim için faydalı bilgilerdir.

Arı alerjisi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bir alerji ve immünoloji uzmanına başvurulduğu takdirde alerjen immünoterapi dediğimiz aşı ile tedavisi mümkündür. Aşı tedavisi 3 ila 5 yıl kadar sürmektedir.

Bununla birlikte aşı tedavisi devam ederken hastalara, yanlarında taşımaları ve arı sokma sonrası oluşan ciddi reaksiyonlarda Acil Servise başvurana kadar kendilerinin uygulayabilecekleri adrenalin otoenjektör reçete edilmektedir.

Video Galerisi

Corona virüse karşı vitamin takviyesi gerekli mi? - Prof. Dr. Bülent Şekerel
Küresel Koronavirüs Salgını - Prof. Dr. Bülent Şekerel
küf alerjisi - Dr. emine ece özdoğru
aid coronavirüs
Bağışıklık sistemi çökmesi nasıl tedavi edilir? - Dr. Nesrin Gülez
Balık Alerjisi Nedir? - Dr. Sakine Işık
İlaç Alerjisi - Dr. Mehmet Ünsel
Atopik Dermatit Çocuklarda Nasıl Tedavi Edilir? - Dr. Mustafa Arga