Bebeklerde Alerjik Egzama Tedavi Edilmezse Hangi Sorunlara Yol Açar?

Alerjik Egzama; bebeklerde sıklıkla besin alerjilerine bağlı olarak görülebilen kronik bir cilt hastalığıdır. Alerjik yürüyüş olarak adlandırdığımız alerjik hastalıkların gelişiminde ilk basamakta yer almaktadır.

Gelecekte diğer olası alerjik hastalıkların habercisi olduğundan etkin tedavi ve yakından takip edilmesi çok önemlidir. Alerjik egzamalı bebeklerde cildin bariyer özellikleri bozulmuştur. Bu bariyerin bozulmasına bağlı olarak cilt nemini koruyamaz, ciltte kuruluk başlar ve kuruluğa yoğun bir kaşıntı eşlik eder. Kaşıntı, bebeklerde huzursuzluk, beslenememe, uykusuzluk gibi durumlara yol açarak bebeğin büyüme gelişmesini olumsuz etkileyebilmektedir.

Ayrıca kuru ve kaşınan cilt, alerjenlere açık ve enfeksiyonlara yatkın hale gelmektedir. Bebeğin sağlıklı gelişim ve büyümesi için egzamaya eşlik edebilecek cilt enfeksiyonlarının erken fark edilmesi ve tedavi edilmesi de bir o kadar önemlidir. Sonuç olarak tedavi edilmeyen alerjik egzama sadece bebeğin sağlığını ve yaşam kalitesini değil ağır bakım yükü nedeniyle ailenin de yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Tüm bunlarla baş etmek için ilk basamakta alınacak önlemler arasında; alerjik tetikleyicilerden uzaklaşmak ve cildin etkin nemlendirilmesinin yanı sıra neminin de korunması yer almaktadır.

Bu süreçte ailelerin; bebekleri için çocuk alerji ve immünoloji uzmanına başvurarak büyüme gelişme takibi, cilt bakımı önerileri ve diğer tıbbi tedavilerin takibi konusunda mutlaka destek alması gerekmektedir.

Video Galerisi