Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

İnek sütü alerjisi, inek, koyun, keçi gibi hayvanların sütlerindeki proteinlere karşı vücudun reaksiyon göstermesidir. Şikayetler, sütün direkt, fırınlanmış veya yoğurt peynir gibi fermente şekilde tüketilmesi ile bazen de anne sütü alan bebeklerde annenin süt ve ürünlerini tüketmesi nedeniyle ortaya çıkar. Sütün tüketilmesinden sonraki ilk 2 saat içerisindeki reaksiyonlar erken, daha sonra görülenler ise geç reaksiyonlar olarak sınıflanır. Bazı hastalarda her iki tip reaksiyon da görülebilir. Reaksiyonun şiddeti her bebekte farklıdır. Vücutta pek çok organ etkilenebilir.
• Derinin etkilenmesi ile kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen olarak da tanımlanan ürtiker.
• Gözlerde ve dudaklarda şişlik, egzama ya da diğer adıyla atopik dermatit,
• Üst solunum yolunda burun akıntısı, hapşırık
• Alt solunum sistemi etkilenmesi ile öksürük, hırıltı, nefes darlığı,
• Sindirim sitemi etkilenmesi ile kusma, karın ağrısı, ishal, kanlı dışkılama görülebilir. Daha nadiren bebeğinizde beslenme isteksizliği, kolik, avutulamayan ağlamalar olabilir. Birden çok sistemin tutulduğu alerjik şok yani anafilaksi tablosu ise acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Böyle bir durumda karşılaştığınızda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Tanı amacıyla deri, kan veya besin yükleme testleri yapılabilir. Hangi testlerin yapılacağı reaksiyonun tipine göre belirlenir. Lütfen bebek beslenmesinde önemli yeri olan sütü bebeğinizin diyetinden çıkarmadan önce doktorunuza danışın.
Doç. Dr. Betül Büyüktiryaki konu ile ilgili bilgileri sizler ile paylaşıyor. Bu video Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği tarafından hazırlanmıştır. https://www.aid.org.tr/

Video Galerisi