Besin Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Her besin alerjiye neden olabilir. en sık süt, yumurta, buğday ve kuruyemiş alerjisi görülmektedir. Alerji belirtileri, sadece anne sütü alan bebeklerde annenin aldığı ya da ek gıda döneminde bebeğe yedirilen gıdalara bağlı olarak değişebilir.
Besin alerjisi belirtileri alerjik besinin alımından sonraki 2 saat içinde olabildiği gibi, 2-3 gün, hatta bir hafta sonra bile görülebilmektedir. Genellikle ilk 2 saatte ortaya çıkan belirtiler daha ciddidir.
Bebeklerdeki besin alerjisinin vücutta birçok belirtisi olabilir. Bu belirtiler sümüklü-kanlı dışkılama, dolu ya da fışkırır tarzda kusma, karın ağrısı, kabızlık, ishal, tedaviye dirençli pişik, emme reddi, bunlara bağlı olarak kilo almada duraklama gibi mide bağırsak sistemi ile ilişkili olabileceği gibi, egzama, kurdeşen, ağız çevresinde kızarıklık, nezle bulguları, gözkapağı ve dudaklarda şişme, solunum sıkıntısı ve hatta alerjik şok şeklinde de olabilir.
Alerji Uzmanları gerekli gördüklerinde deri ve kan testleri yaparak tanı araştırması yapabilir. Bazı durumlarda, gıdanın kontrollü şekilde alerji uzmanı gözetiminde verilmesi, gıda alerjisi tanısını kesin olarak doğrulayabilir. Ancak kimi besin alerjilerinde testler hekime yardımcı olmaz. Bu durumda bebeğin verdiği tepkilerin yakından izlenmesi gerekmektedir. Şüpheli gıdanın diyetten çıkartılmasından sonra şikayetlerde düzelme olması ve o gıda diyete tekrar eklendiğinde tekrar görülmesi tanıyı kesinleştirir.
Dr. Bahar Göktürk konu ile ilgili bilgileri sizler ile paylaşıyor.
Bu video Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği tarafından hazırlanmıştır.

Video Galerisi