İlaç alerjisi, her yaşta ortaya çıkabilir ve gereksiz ilaç kullanımı ilaç alerjisi gelişimini kolaylaştırır. İlaç alerjileri hafif ya da ciddi bir reaksiyon, nadiren ölüm ile sonuçlanabilir. İlaç alımından sonra herhangi olumsuz bir etki ile karşılaşırsanız doktorunuza başvurmalısınız.

Teşhisin doğru bir şekilde konulabilmesi için sorun yaşadığınız ilaçların isimlerini ya da kutularını mutlaka muayene sırasında yanınızda bulundurunuz. İlaç alerjisi teşhisinde kan veya deriden yapılan alerji testi oldukça sınırlıdır. Dolayısıyla tüm ilaçlar ile alerji testi yapmak mümkün değildir. Ayrıca ilaç alerjisi olmayan bir hastaya ilaç kullanımı öncesinde alerji testi yapılarak kullanacağı ilaca alerji gelişip gelişmeyeceği öngörülemez.  Daha önce defalarca güvenle kullandığınız ilaçlar zamanla alerjiye neden olabilir. Bir ya da birkaç ilaca alerjiniz olması tüm ilaçlara alerjiniz olacağı anlamına gelmez.

İlaç alerjiniz varsa doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmayınız.  Zorunlu olmadıkça ilaçların tablet ya da şurup formlarını tercih ediniz. Çünkü ilaçların iğne formları daha hızlı ve daha şiddetli alerjiye neden olacaktır. İlaçlar sizde alerjiye neden oluyorsa alerji polikliniklerine başvurarak ileride gelişebilecek daha ciddi ya da ölümcül  ilaç alerjisinden korunabilirsiniz.

Video Galerisi

Corona virüse karşı vitamin takviyesi gerekli mi? - Prof. Dr. Bülent Şekerel
Küresel Koronavirüs Salgını - Prof. Dr. Bülent Şekerel
küf alerjisi - Dr. emine ece özdoğru
aid coronavirüs
Bağışıklık sistemi çökmesi nasıl tedavi edilir? - Dr. Nesrin Gülez
Balık Alerjisi Nedir? - Dr. Sakine Işık
İlaç Alerjisi - Dr. Mehmet Ünsel
Atopik Dermatit Çocuklarda Nasıl Tedavi Edilir? - Dr. Mustafa Arga
Adrenalin İğnesi Hangi Durumlarda Önerilir? - Dr. Özlem Sancaklı
Total İge Neden Yükselir? - Dr. Figen Gülen