Atopik dermatit bir diğer adıyla alerjik egzama deri kuruluğu ve kaşıntıyla seyreden, çocuklarda en sık görülen deri hastalığıdır. Derinin nemlendirilmesi ve kuruluğunun önlenmesi tedavinin temelini oluşturur. Bu nedenle nemlendiricilerin düzenli kullanılması mutlak gereklidir. Nemlendiriciler her banyodan sonra ve gün içinde deri kuruluğunu giderecek sıklıkta kullanılmalıdır. Deri kuruluğunun önlenmesi aynı zamanda kaşıntı şikayetlerinin düzelmesini sağlar.

Kaşıntının önlenmesi için halk arasında alerji şurubu olarak bilinen ilaçların düzenli kullanılması çok fayda sağlamaz.

Bu ilaçlar sadece kaşıntı şikayetinin dayanılmaz olduğu ve gece uyku
sorunlarına yol açabilen egzama alevlenmesi diye tanımladığımız durumlarda kısa süreli olarak kullanılabilir.

Yünlü ve vücudu saran dar kıyafetler, üst üste fazla kıyafet giyilmesi, aşırı terleme, sıcak ortam ve stres derinin tahrişine ve kuruluğuna yol açarak şikayetlerin artmasına neden olur. Aynı zamanda yapılan alerji testinde başta ev tozu akar alerjisi olmak üzere çevresel alerjenlere de maruziyetin en aza indirilmesi ve çocuklarımızın bunlardan korunması için gerekli tedbirlerin alınması son derece önemlidir.

Küçük yaşta başlayan, uygun tedavilere rağmen şikayetleri düzelmeyen veya şikayetleri sık tekrarlayan çocuklarda besin alerjisi olabileceği akılda tutulmalıdır. Bu nedenle alerji uzmanlarının değerlendirmesi ve görüşlerinin alınması son derece önemlidir. Bu değerlendirme yapılmadan anne veya çocuğa gereksiz olabilecek besin diyetinin yapılması zararlı olmaktadır. Deride lezyonların arttığı alevlenme durumlarında bu tedavilere ek olarak halk arasında kortizon olarak bilinen ilaçların cilt üzerine sürülen formlarının kısa süreli kullanımlarına ihtiyaç duyulabilir. Bunların etki güçleri çok farklı olduğundan mutlaka doktor önerisine göre hangisinin ve ne kadar süre için kullanılacağı bilinmelidir.

Aksi takdirde istenmeyen etkiler gelişebilir. Kortizonlu bu ilaçlara sık ihtiyacı olan çocuklarda bunların kullanımını azaltabilecek kortizonsuz deri üzerine sürülen farklı ilaçlarda bulunmaktadır.

Video Galerisi