XXVI. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi, 9-13 Kasım 2019

“Alerji ve İmmünolojide Laboratuvardan Kliniğe Ortak Çözümler”

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği tarafından bu yıl düzenlenecek olan XXVI. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi  9-13 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya’da Gloria Golf Resort otelde gerçekleştirilecektir.

Alerji ve İmmünoloji ailemiz, aramıza her yıl yeni katılan bilime gönül veren meslektaşlarımız ve üyelerimizle daha da büyümektedir. Bizleri bir araya getirecek olan ulusal kongremizde, uygarlığın bir bedeli olarak giderek artan sıklıkta ve farklı yönleriyle karşımıza çıkan alerjik ve immünolojik hastalıkların her yönü ile ele alınması amaçlanmaktadır.

Bilim alanımızda çığ gibi büyüyen gelişmeler ışığında patogenezden tanıya, klinik özelliklerden tedaviye ve korunmaya dair yeni bilgileri, keşifleri, tanımlamaları, kullanıma yeni giren veya kullanım alanı genişleyen ilaçları konuşmayı istiyoruz. Çok iyi biliyoruz ki tıpta eğitim süreklidir. Bu amaçla eski bilgilerimizi de tazelemeyi planlıyoruz. Ayrıca kongremizde bir araya gelecek olan, yan dal eğitimini sürdürmekte olan ve uzmanlığını almış meslektaşlarımız yanında yılların deneyimini taşıyan değerli hocalarımızla günlük pratikte karşımıza çıkan sorunları hep birlikte tartışacağız.

Bu amaç doğrultusunda kongre düzenleme kurulu ve bilimsel kurul, çalışma gruplarından gelen önerileri de göz önüne alarak yoğun bir tempoda çalışmalara başladılar. “Kurslar, paneller, konferanslar, karşıt görüş, usta/çırak ve uzmanına danış” başlıklarında oturumlar ve toplantılar düzenlenecek. Bunların yanı sıra alerji ve immünoloji uzmanlarının en büyük yardımcısı olan “alerji ve immünoloji hemşirelerimiz” için de kurslarımız olacak.  Kongre bilimsel programının oluşturulması sürecinde, siz değerli üyelerimizden gelecek her türlü öneri ve katkıyı da değerlendireceğimizi belirtmek isteriz.

Kongremiz, alerji ve immünoloji alanında bilimsel çalışmalar yapan meslektaşlarımızın çalışmalarını sunmaları ve tartışmaları açısından önemli bir platformdur. Bu yılda da en iyi poster ya da sözlü sunumlarımıza ödüller verilmesi planlanmaktadır. Kongrelerimiz yan dal uzmanlık öğrencisi genç araştırmacılarımız için özel bir önem arz etmektedir. Bu yıl da onlara yönelik çeşitli destekler sağlamaya devam edeceğiz.

Bilimsel aktivitelerden sonra günün yorgunluğunu atmak, eski dostlarla bir araya gelmek ve yeni dostluklar kurmak için de zamanımız olacak. Ayrıca kongremizde katılımcılarımızın duygu ve düşünsel dünyasına katkıda bulanacak sosyal aktivitelerimiz de yer alacaktır.

Siz değerli üyelerimizi ve alerji-immünoloji bilimine gönül veren değerli meslektaşlarımızı kongremizde görmekten mutluluk duyacağız.

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği

Kongre Düzenleme Kurulu

Prof. Dr. Aytül SİN (Başkan)

Prof. Dr. Demet CAN (Bilimsel Kurul Başkanı)

Doç. Dr. Ümit Murat ŞAHİNER (Kongre Sekreteri)