Alerjisi Olanlar Kıyafet Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Giyilen kıyafetler sağlığımızı etkileyebildiği için alerjik hastalığı olsun olmasın herkesin kıyafet seçerken bazı özelliklere dikkat etmesi gerekmektedir. Alerjik hastalıklar arasında kıyafetlerin en önemli olduğu cilt hastalığı atopik dermatit yani alerjik egzamadır.

Cildi tahriş edecek naylon, polyester gibi sentetik kumaşlar yerine başta pamuk, bambu ve ipek olmak üzere %100 doğal liflerden yapılmış giysiler tercih edilmelidir. Yün doğal olmakla birlikte alerjik egzamalı hastalar için uygun değildir. Kumaşların üretimi sırasında ağartma, boyama, çekmeyi önleme gibi pek çok nedenle kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Kimyasallarla işlem görmüş ürünlerden mümkün olduğunca kaçınılmalı, kıyafetler ilk alındığında giyilmeden önce mutlaka yıkanmalıdır.

Giysinin dar ve sıkı olması cildin tahrişini artıracağı ve terlemeye neden olacağı için uygun değildir. Özellikle hassas ciltli kişiler için dikişleri yumuşak olan ve dışarıya bakan kıyafetler seçilmesi, sert etiketlerin kesilmesi önerilir. Kıyafetler mevsime uygun giyilmeli, yazın terleten kışın üşüten giysilerden kaçınılmalıdır. Güneşe karşı hassasiyeti olanların güneşten koruyan kıyafetler ve şapkalar kullanması önerilebilir. Kıyafet seçiminde diğer özel bir durum da arı alerjisi olan kişilerdir. Bu kişilerin özellikle yaz ve sonbahar aylarında arıların dikkatini çekebilecek canlı renklerde giysiler giymemeleri önerilmektedir.

Video Galerisi