ÇOCUKLARIN BOL SEBZE YEMESİ ASTIMDAN KORUR MU?

Uzun süredir tek tip beslenmenin zararlı olduğunu, öğünlerimiz ne kadar zengin çeşitte besinleri içerirse hastalıklardan o oranda korunacağımızı duyuyoruz, biliyoruz. Çünkü barsaklarımızda yaşayan karagün dostu mikroplarımıza mükellef bir sofra sunabilirsek onların bizi sevmeleri ve bağışıklık sistemimize destek olmaları artıyor.

Çocuklarda sık görülen müzmin hastalık olan astımı meyve ve sebzelerden zengin bir diyetle önleyebilir miyiz? Pediatric Allergy Immunology (PAI) Dergisinin son sayısında okul çağındaki çocuklarda sebze ve meyve çeşitliliği artırmanın astım ile ilişkisini araştıran bir çalışma yayınlandı.

Portekiz’in Porto kentindeki 20 devlet okulunda öğrenim gören 647 çocuğa sebze ve meyve tüketimini sorgulayan bir anket yapılmış. Tüketilen farklı sebze ve meyve sayıları dikkate alınarak bir skor oluşturulmuş. Astım gibi havayolunda iltihabı olan çocukların skoru düşük yani günde daha az farklı çeşitte sebze tükettiği gösterilmiş. Günde 3 ögeden daha fazla sebze çeşitliliği olan çocuklarda ise aksine astım hastalığı daha az görülmüş.

Bu çalışma bizlere modern hayatın astım başta olmak üzere alerjik hastalıkları yanında getirdiğiğini bir kez daha gösteriyor.

Mendes, FDC, Paciência, I, Cavaleiro Rufo, J, et al. Higher diversity of vegetable consumption is associated with less airway inflammation and prevalence of asthma in school-aged children. Pediatr Allergy Immunol 2021; 32: 925– 936.