İzmir Polen Alerji Bülteni

İlkbaharın gelişi ile birlikte polen alerjisi olan alerjik rinitli ve astımlı hastaların yakınmaları fazlasıyla arttı. Eğer polenlerin atmosferde yoğun  olduğu saatlerde dışarı çıkmazlar ise yakınmaları oldukça azalıyor.

İzmir’de  günlük polen durumunu bildiren bir çalışma başlatıldı. Ege Üniversitesi ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü İzmir Pilot Çalışması olan “İzmir Polen Alerji Bülteni “; geçtiğimiz günlerde İzmir ve çevresinde yaşayan polen alerjili hastaların kullanımına sunuldu. Hastalar aşağıdaki linklerden İzmir ili ve çevresi için, atmosferdeki baskın polen türlerini ve meteorolojik hava durumu tahminlerine göre düzeltmesi yapılmış günlük ve saatlik polen maruziyetlerini izleyebilecekler.

Her 3 saatte bir atmosferik koşullara göre güncellenen çiçek formundaki Polen Saati”ni izleyerek  dış ortam aktiviteleri için gün içindeki en “risksiz” saatleri öğrenebilecekler. Avrupa daki şehirlerde çok yaygın olan bu uygulamanın hayata geçmesinde emeği olan herkese  hastalarımız adına çok teşekkür ediyoruz.

https://www.polenalerji.ege.edu.tr
https://www.mgm.gov.tr (Sağ üstteki çiçek ikonuna tıklayınız)