XXVI. Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Kongresi Ardından

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği olarak kuruluşumuzun 30. yılında 26. Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Kongresi’ni gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu içindeyiz. Kongre sırasında üyelerimizden aldığımız geri dönüşler, çok başarılı bir kongre düzenlediğimiz yönünde oldu. Bu nedenle Kongre Düzenleme Kurulu’nda yer alan başta Kongre Başkanı Prof. Dr. Aytül Sin, Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. Demet Can, Kongre Sekreteri Prof. Dr. Ümit Murat Şahiner olmak üzere tüm Bilimsel Kurul Üyelerine teşekkür ediyoruz.
Açılış töreninde Kongre Başkanı Prof. Dr. Aytül Sin amaçlarının; alerji ve klinik immünoloji alanında çığ gibi büyüyen gelişmeler ışığında patogenezden tanıya, klinik özelliklerden tedavi ve korunmaya kadar yeni bilgilerin, yeni keşiflerin, yeni tanımlamaların, kullanıma yeni giren veya kullanım alanı genişleyen ilaçların konuşulması olduğunu açıkladı. Yaklaşık 700 kişinin katıldığı kongrede Değerli Hocalarımızın büyük bir özveri ile gerçekleştirdiği 6 Kurs, 15 konferans, 46 oturum yer aldı, üyelerimiz bilimsel çalışmalarını sözlü ve poster olarak 7 oturumda bizlerle paylaştılar. Yurt dışından gelen konuşmacılarımız ve katılımcılarımız, giderek kongremizin uluslar arası boyut kazanacağına dair umutlarımızı ve mutluluğumuzu arttırdı.
Bilimsel programın yanı sıra hem duygu ve düşünce dünyamıza katkıda bulunan hem de eğlendiren sosyal program da çok beğenildi. Kongremizin 2. Günü, 10 Kasım Töreni ile Atamızı onun daima işaret ettiği bilimin ışığında bir kez daha andık.
Kongremizin kapanış töreninde bildiri ödülleri ve ilk kez yapılan kongre sınavında ilk 3 dereceyi paylaşanlar duyuruldu, gelecek yıl 27. Kongremizi düzenleyecek olan Prof. Dr. Fazıl Orhan, Prof. Dr. Emel Kurt ve Doç. Dr. Mehtap Kılıç bayrağı teslim aldılar.
Alerji ve İmmünoloji ailemiz, aramıza yeni katılan üyelerimizle ve bu bilime gönül veren meslektaşlarımızla her yıl daha da büyümektedir. Derneğimizin kurucularından en yeni üyesine kadar bir arada olduğumuz nice kongrelere.
Saygılarımızla
Yönetim Kurulu Adına
Prof. Dr. Bülent E Şekerel
Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği